Koncerty niektórych muzyków potrafią przyciągać tłumy. Która gwiazdy mogą pochwalić się największą frekwencją? Który z muzyków zagrał koncert dla najliczniejszej publiczności? Przygotowaliśmy zestawienie 10 koncertów.

Miejsce numer 1: Rod Stewart – 1994r.
Koncert Roda Stewarta w noc Sylwestrową w 1994 roku oglądało na żywo około 3,5 miliona ludzi. Twórca takich hitów jak Maggie May, Passion czy Young Turks jest liderem już od ponad 10 lat.

Miejsce numer 2: Jean Micheal Jarre – 1997r.
Oficjalnym rekordzistą (wyczyn ten został uwzględniony w Księdze Guinessa) jest Jean Micheal Jarre. 3,5 milionowa publiczność (podobnie jak w przypadku koncertu Roda Stewarta) zanotowana została w 1997 roku w Moskwie.

Miejsce numer 3: Concerto del Primo Maggio – 2006r.
Concerto del Primo Maggio to największe wydarzenie muzyczne we Włoszech. Odbywa się co roku od ponad 20 lat. W 2006 roku padł rekord frekwencji i wyniósł około 2,5 miliona widzów. Na scenie występowali wówczas między innymi Marco Marzocca, Baustelle oraz Caparezza.

Miejsce numer 4: Metallica – 1991r.
Koncert Metallici na festwalu Monsters of Rock oglądało ponad 1,5 miliona ludzi. Tłumy były taki wielkie, że organizatorzy musieli w pewnym momencie przerwać wydarzenie, gdyż nie byli w stanie poradzić sobie z agresywnymi i pijanymi widzami.

Miejsce numer 5: Love Parade – 2008r.
Love Parade to jeden z największych eventów jeśli chodzi o muzykę elektroniczną. W 2008 roku, w Dortmundzie przyciągnął nieco ponad 1,5 miliona ludzi. Średnia frekwencja na tym wydarzeniu (realizowanym nieprzerwanie od 1989 roku) to około milion widzów.

Miejsce numer 6: Rolling Stones – 2006r.
Popularni „Stonsi” to grupa muzyczna, której koncerty zawsze oglądane są przez liczną publikę. Ich osobisty rekord padł w 2006 roku, kiedy to grali na plaży Copacabana. Słuchało i oglądało ich wówczas 1,5 miliona fanów.

Miejsce numer 7: Garth Brooks – 1997r.
W 1997 roku, w Central Parku pojawiło się prawie milion fanów muzyki Country. Wszystko to przez jedną z największych gwiazd tego gatunku – Gartha Brooksa. To zdecydowanie najlepszy wynik w historii imprez muzycznych organizowanych w Central Parku.

Miejsce numer 8: Nowojorska Filharmonia – 1986r.
W latach 90’ ubiegłego wieku, zdecydowanie najlepszą frekwencją mogła poszczycić się Nowojorska Filharmonia. Wówczas to jej koncertu na żywo odsłuchało 800 tysięcy widzów. To wynik, którego od ponad 20 lat nie pobiła żadna filharmonia.

Miejsce numer 9: Festiwal Steve Wozniak
Wydarzenie finansowane przez jedną z najbardziej charakterystycznych osób w świecie technologii – Steve Wozniaka zgromadziło 670 tysięcy osób. Wówczas to koncert grały takie grupy jak: U2 oraz Van Halen.

Miejsce numer 10: Woodstock – 1969r.
Festiwal Woodstock w 1969 roku mimo niewielkiej reklamy w tzw. mass mediach przyciągnęło mnóstwo ludzi pod scenę. Według danych szacunkowych, imprezę w której udział wzięli między innymi J.Japlin, The Who i Jimi Hendrix – oglądało nawet pół miliona ludzi.

Gwiazdy POP z największym potencjałem
Czy obecne rekordy są możliwe do pobicia? Czy jeszcze w historii ludzkości doczekamy się koncertu, który zdetronizuje Roda Stewarta i Jean Michele Jarre? Trudno powiedzieć.

Gwiazdy muzyki POP przyciągają co prawda tłumy sympatyków, ale… nie organizują koncertów w miejsca z nieograniczoną pulą odbiorców. Wydarzenia tego zwykle odbywają się na stadionach i placach, które – rzecz jasna mają ograniczone możliwości frekwencyjne.

Co więcej – trasy koncertowe mają dużo przystanków, co sprawia, że fani nie migrują w jedno miejsce za ulubionym artystą. Z tego też względu, można mieć wątpliwości czy wspomniane wyżej rekordy są do pobicia.

Największy potencjał frekwencyjny ma: Rihanna, Justin Bieber, Beyonce, Lady Gaga, Katy Perry, Kanye West, Eminem, Taylor Swift oraz Lil Wayne. Być może wydarzenie koncentrujące kilka muzyków z tej grupy – przyciągnęłoby większą ilość osób.

 

 

Dodaj komentarz