Zmagasz się z problemami z potencją, spadkiem libido? Jesteś rozdrażniony, czujesz się osłabiony? Przyczyną tych i innych zaburzeń może być niedobór męskich hormonów płciowych. Dowiedz się, jak naturalnie podnieść poziom testosteronu!

Testosteron to najważniejszy męski hormon płciowy. Co ciekawe, występuje zarówno u mężczyzn, jak i u kobiet. W organizmie męskim produkowany jest przez jądra i korę nadnerczy. Natomiast w kobiecym – przez jajniki i w niewielkich ilościach przez łożysko.

Rola testosteronu w organizmie

Testosteron odpowiada przede wszystkim za męskie cechy płciowe. To właśnie ten hormon wpływa na wysokie libido, potencję i zdolność do silnej i długiej erekcji. Wysoki poziom testosteronu to większa siła mięśniowa, typowo męska budowa ciała, większe owłosienie, ale też m.in. skłonność do agresji. Odgrywa on też ważną rolę w prawidłowej strukturze mocnych kości.

Niestety, współczesny świat nie sprzyja wysokiej produkcji testosteronu w organizmie mężczyzny. Przemęczenie, stres, zła dieta, niedostateczna ilość aktywności fizycznej, palenie papierosów i używki – wszystko to wpływa negatywnie na stężenie tego ważnego męskiego hormonu we krwi.

Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu – dieta

Oczywiście można sięgnąć po różnego rodzaju suplementy diety na zwiększenie poziomu testosteronu, jednak przede wszystkim trzeba zadbać o jego naturalną produkcję. Zacznij od diety. Powinna być zbilansowana – bogata w pełnowartościowe białko, ale też błonnik, węglowodany i zdrowe tłuszcze. Unikaj słodyczy, fast-foodów i żywności wysokoprzetworzonej.

Jeśli chcesz naturalnie podnieść poziom testosteronu, pamiętaj na co dzień o produktach bogatych w cynk. To bardzo ważny pierwiastek, który pełni ważną rolę w stymulowaniu produkcji męskich hormonów płciowych. Znajdziesz go m.in. w owocach morza, rybach, jajach, mięsie, orzechach, otrębach pszennych, nasionach dyni i słonecznika, pełnoziarnistym pieczywie, cebuli i czosnku.

Aktywność fizyczna

Wysiłek naturalnie stymuluje produkcję testosteronu w organizmie. To właśnie dlatego osoby aktywne (zarówno mężczyźni, jak i kobiety) mają wyższe libido i są sprawniejsze seksualnie. Oprócz standardowego treningu aerobowego (biegania, jazdy na rowerze itp.) postaw na trening siłowy – uwalnia on hormony anaboliczne, do których należy m.in. testosteron i hormon wzrostu. Najlepiej sprawdzają się ćwiczenia angażujące wiele partii mięśni na raz: martwy ciąg, przysiady tylne, rwania, fronty, zarzuty czy podciągania.

Odstaw sterydy

Zażywanie sterydów anaboliczny to prosta droga do utraty męskości. Wprawdzie pomagają one szybko uzyskać dużą masę mięśniową, jednak na dłuższą metę są bardzo szkodliwe. W pewnym momencie życia będziesz musiał je odstawić – jeśli chcesz zachować zdrowie. Pożegnanie z anabolikami spowoduje spadek stężenia testosteronu trwający nawet wiele miesięcy. Czym szybciej rzucisz te substancje, tym szybciej powrócisz do dawnej formy i sprawności.

Schudnij

Nadwaga i otyłość nie sprzyjają prawidłowej produkcji testosteronu. Jeśli masz zbyt wiele dodatkowych kilogramów, postaraj się ich pozbyć. Pomogą ci w tym wymienione wcześniej czynniki – aktywność fizyczna i odpowiednia dieta.

Zadbaj o psychikę

Stres, ciągłe napięcie, wrogość i lęk – wszystkie te czynniki wpływają negatywnie na gospodarkę hormonalną. Jak naturalnie podnieść poziom testosteronu? Zadbaj o swoje zdrowie psychiczne i emocjonalne. Rezerwuj czas na odpoczynek i relaks – niekoniecznie przed ekranem telewizora czy komputera. Spotykaj się z życzliwymi ludźmi – przyjaciółmi i członkami rodziny, wśród których możesz czuć się naprawdę komfortowo. Staraj się na bieżąco rozwiązywać konflikty. Nie rozpamiętuj dawnych urazów. Jeśli pomimo starań nie radzisz sobie z negatywnymi emocjami, pomyśl o wizycie u psychologa.

Zbadaj się

Jeśli wciąż szukasz sposobów na to, jak naturalnie podnieść poziom testosteronu, jednak twoje starania nie przynoszą spodziewanego rezultatu, poproś lekarza o skierowanie na podstawowe badania. Niedobór tego hormonu we krwi może być objawem groźnych chorób, m.in. cukrzycy i insulinooporności. Wczesne rozpoznanie przyczyny problemów hormonalnych zwiększa szanse na skuteczne leczenie. Lekarz będzie też mógł najlepiej wskazać ci drogę postępowania w celu poprawy stanu zdrowia i rozprawienia się z problemem niedoboru testosteronu we krwi.

Dodaj komentarz